תפריט
שתף:

האם מלך ערב הסעודית יכול לעצור את צונאמי השלום במזרח התיכון, ?

בלוגים19/09/2020 12:27בלוגשמואל שיאקטואליה

האם מלך ערב הסעודית יכול לעצור את צונאמי השלום במזרחהתיכון, ? ומה תהיינה ההשלכות לכך. !!

 

מאת שמואל שי.

 

הבוקר ניהלתי שיחה עם גורם בכיר בערב הסעודית אשר התקשר לאחללי שנה טובה. לאחר שיחה מנומס וידידותית של מספר דקות נכנסנו לנושא השלום במזרחהתיכון ומהם התוכניות העתידיות.

 

חזון השלום של הנסיך בן סלמאן כבר התגבש עם הצהרותיו לתוכניתהכלכלית 2030 אשר הוכרזה לפני שנתיים.

 

אבל מה שלא ידענו אז שהנסיך כבר גיבש החלטה שעידן חדש יחלבמזרח התיכון ואשר כוללת בתוכה הסכם שלום ללא תנאי בין כל מדינות ערב ומדינת ישראל.

 

לפני שנה שתקפו האירנים את שדות הנפט בערב הסעודית הביןהנסיך כי האויב האמיתי זו אירן ולא ישראל ויותר מכך השכיל להבין הנסיך כמה כפויתטובה  ההנהגה הפלסטינית שלא טרחה לגנות את המתקפה האירנית ואפילו שמחה עלמצבה המביך של הממלכה.

אין ספק שהשינוי העולמי בנושא האנרגיה והנפט משאיר את מדינותהמפרץ במצב עגום אשר יכול להביא לשינוי משמעותי במצבם הכלכלי בשנים הקרובות.

 

חלק מתהליך השלום הוא יצירת קואליציה צבאית וחזקה בין מדינותהמפרץ אשר יוכלו להיות כוח חזק נגד התוקפנות האיראנית באזור וכמובן הכל באישורמדינת ישראל.

תהליך כזה יוכל להביא ליצירת חזית חדשה מולה האירנים ממש על סףביתם במפרץ הפרסי.

 

מעבר לעמידות הצבאית מול ציר הרשע באירן גם היכולת הכלכליתשל מדינות המפרץ יכולות להביא לשינוי משמעותי בבניית הכלכלה העתידית של מדינות ערבבמפרץ.

 

הנסיך בן סלמאן השכיל להבין שלא ניתן להקים תוכנית גרנדיוזיתשכזו ללא היכולת הישראלית בפיתוחים טכנולוגים וכן התעוזה והחוצפה הישראלית.

 

מהלכיו של המלך הסעודי בהחלט העמידו את הנסיך בן סלמאןבמבוכה קשה מול גורמי ממשל בארה"ב ובישראל וללא ספק זוהי הצהרה מסוכנת מצדהמלך אשר עלולה להביא את הממלכה הסעודית להיגרר מאחור אחרי שאר מדינות המפרץ בהליךהשלום והבנייה הכלכלית המחודשת של מדינות אלה.

 

יותר מכך אמר לי אותו ידיד סעודי שיש חשש כבד שהנשיא טרמפעלול להודיע על נטישה של הממלכה הסעודית עקב התנגדותה לתהליך השלום והצטרפותהלמסיבה הגדולה שקורת באזור.

 

הרי שתוכניותיו של הנשיא טרמפ להביא להסכם שלום כולל בין כולמדינות המפרץ הכוללות את כווית, קטאר, איחוד האמירויות, בחריין, עומאן וערבהסעודית ובכך להפעיל לחץ אדיר על אירן לנטוש את תוכנית הטרור ולעבור צד לעולםהשלום של הנשיא טרמפ.

 

היכולות האדירות של הנשיא טרמפ לנהל ממשל כלכלי איתן ודרךחשיבה שכלכלה טובה מביא שלום יציב, בהחלט מציגה בסיס ממשי ליצירת הסכמי שלוםבאזור.

 

נראה כי התנגדותו של המלך המבוגר אשר לא השכיל להבין שאביבהשלום כבר נמצא בפתח וחייבים לשנות את כיוון החשיבה ולפעול בכיוונים חדשים היאהדרך הנכונה לעתיד טוב ונכון לדור הבא.

 

כנאה שהמלך עדיין חושב שמשטר דיקטטורי עוין לנתיניו זו הדרךהנכונה לשלוט היא כבר נחלת העבר וחייבים לשנות את הגישה.

 

האם החלטות המלך יגרמו לבניית התנגדות ממשית מצד גורמי ממשלבממלכה הסעודית דבר שיביא להדחתו המיידית של המלך וסלילת הדרך לנסיך מוחמד בןסלמאן ליישם את חזון השלום שלו ולהביא לשינוי של ממש במזרח התיכון. ?

 

נראה שלא תישאר ברירה בנושא זה בקרב מקבלי ההחלטות בממלכההסעודית ודברים רציניים עומדים להתרחש בקרוב.

 

כולי תקווה שבקרוב נזכה לראות שלום כולל עם כל מדינות המפרץואולי יבוא יום שגם אירן תצטרף למעגל זה.

 

אמן, ושנה טובה לכולם

שתף ב
תגובות
על מנת לכתוב תגובה יש להתחבר